Pomadki towarzyszą nam, kobietom, w różnych sytuacjach, od wielu lat. Stanowią atrybut kobiecości, indywidualności, pewności siebie. Na przestrzeni czasu powstało wiele odmian malowideł do ust: pomadki klasyczne, pomadki płynne, błyszczyki, balsamy, pomadki z tintem. A czy zastanawiałyście się jaka była historia tego niezwykłego symbolu kobiecości?
W zapiskach historii pierwszym produktem na kształt pomadki była czerwona pasta w niewielkim złotym puzderku. Pionierką malowania ust była starożytna królowa z miasta Ur znad Eufratu Pu-abi (ok. 2500 r. p.n.e). Z zapisku badaczy wynika, że powstała z mieszaniny rozdrobnionych kamieni półszlachetnych, oleju sezamowego i esencji różanej.
Prekrursorkami makijażu ust były królowe egipskie takie ja Nefretete (XIV w.p.n.e) czy Kleopatra Wielka (I w. p.n.e). Wyrabiano ją z czerwonej ochry, zmiażdżonych mrówek i karminowych żuków. Brzmi zaskakująco, ale na kartach historii Kleopatra zapisała się jako władczyni, która miała ogromny wpływ na kosmetykę.
Przez wieki szminkę przechowywano w szkatułkach lub słoiczkach, przy użyciu osobnego pędzelka, do czasu 1915 roku, aż Maurice Levy (zatrudniony w firmie Guarlain) stworzył utwardzony sztyft, który miał 5 centymetrów wysokości i wysuwano go za pomocą dźwigienki zamontowanej w obudowie. Od tego czasu klasyczna pomadka w sztyfcie stała się najbardziej popularną formą kosmetyku do ust aż do dziś.
W okresie renesansu popularyzację malowideł do ust propagowały: żona króla Francji Henryka II- Katarzyna Medyceńska oraz Elżbieta I. Porcelanowa cera, zarumienione policzki i mocno podkreślone na czerwono usta to sztandarowy makijaż w tamtym okresie. Ich pomady do ust były pierwowzorem współczesnego błyszczyku, który wyrabiano na bazie wosku pszczelego lub olejów i zabarwiano różnymi pigmentami organicznymi np. płatkami róż.
Pierwszym błyszczykiem wyprodukowanym na skalę komercyjną był błyszczyk stworzony przez Maxa Factora w 1932 r i choć lepkie i błyszczące mazidło upodobała sobie niejedna elegantka w tym czasie, to na większą popularyzację tego kosmetyku przypadają dopiero lata 70-te.
Wersję bardziej pielęgnacyjną pomadki w formie balsamów przygotowywała żona Jerzego Waszyngtona (XVIII w.). W jej skład wchodził: wosk, smalec, supermacet, olej migdałowy, korzeń alkanny barwieńskiej, rodzynki oraz cukier. Gotowe mazidło przechowywano w specjalnych słoiczkach. Balsamy w formie ochronnego sztyftu stworzył amerykański farmaceuta żyjący na przełomie XIX i XX wieku Charles Browne Fleet, który połączył miękki wosk, tłuszcz i olejek miętowy. Nadał mieszance kształt walca i zawinął wszystko w sreberko. Pierwsza pomadka pielęgnacyjna wyglądała jak świeca bez knota.
Innowacją na rynku pomadek stał się wynalazek amerykańskiej chemiczki Hazel Bishop, która w latach 50, zapragnęła stworzyć formułę trwałą i nieodbijającą się na ustach. Odkryła barwniki rozpuszczalne w wodzie, które dzięki swoim właściwościom rozwadniają się pod wpływem wilgoci obecnej na powierzchni warg i przedostają się w głąb skóry, dając przy tym trwały efekt. Tak właśnie powstały pomadki LONG LASTING. Współcześnie umiejętne połączenie pigmentów i barwników rozpuszczalnych w wodzie, równomiernie rozproszonych w mieszaninie woskowo-tłuszczowej pozwala stworzyć trwałe formuły płynnych pomadek, takich jak chociażby nowe od NEO MAKE UP - INTENSE SERUM LONG LASTING LIQUID LIPSTICK w bogatej kolorystyce 8 odcieni, począwszy od nudziaków, aż po róże i soczyste czerwienie.
Do grona tej kolekcji niedawno dołączyły limitowane kolory burgundowe w 3 wariantach: RASPBERRY, CHERRY oraz PLUM BURGUND.
Obserwując ewolucję pomadki, marka NEO MAKE UP nieustannie rozwija swoją ofertę wprowadzając do niej rozmaite formuły kosmetyków do ust takie jak: pomadki klasyczne w sztyfcie z kolekcji GET YOUR VIBE, trwałe i nierozmazujące się pomadki płynne INTENSE SERUM LONG LASTING LIPSTICK, olejki owocowe, olejki z kolorowym tintem, a nawet produkty „magiczne”, reagujące z indywidualnym pH skóry użytkowniczki takie jak MAGIC OIL czy pomadka INTENSE SERUM BE PROUD, zmieniające kolor z transparentnego lub czarnego na różowy. A to jeszcze nie koniec zaskakujących produktów do ust od NEO MAKE UP!
Nadal się rozwijamy, tworząc najróżniejsze warianty kosmetyków do ust, bo jak mawiała ikona mody Coco Chanel „Jeśli jesteś smutna, nałóż więcej szminki i atakuj!”.
Wpis powstał na podstawie książki Magdaleny Pruszkiewicz „Szminka.
O stylu, pięknie i moralności”.